1934 Dünya Kupası Tarihi

1934 FIFA Dünya Kupası, 27 Mayıs ve 10 Haziran 1934 tarihleri arasında İtalya’da düzenlenen uluslararası futbol turnuvasıdır.

Avrupa Kıtası’nda organize edilen ilk FIFA Dünya Kupası olan 1934 Dünya kupasına Ev sahibi olarak İtalya, Ekim 1932’den FIFA tarafından diğer aday İsveç’in önünde seçilmiştir.

Ayrıca 1934 FIFA Dünya Kupası, 32 ülkeden katılım başvurusu alması sebebiyle, katılımcı ülkelerin eleme maçları yaparak katılabildikleri ilk turnuva olarak da tarihe geçmiştir.

Son şampiyon Uruguay, Avrupa ülkelerinin bir önceki Dünya Kupası’na katılmadıklarını gerekçe göstererek bu turnuvaya katılmayı kabul etmeyerek İtalya da ki turnuvaya katılmadılar. Mesafenin çok fazla olması da birçok Güney Amerika ülkesinin İtalya’ya gidememesine yol açarken, onun dışında İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler bu turnuva elemelere katılmadılar. Mısır, Dünya kupalarına katılan ilk Afrika ülkesi olarak tarihe geçti.

Ev sahibi İtalya’nın kupayı kendi evinde düzenlemesine rağmen Yunanistan ile eleme maçı oynayarak bir ilki gerçekleştirdi. 70 golün atıldığı turnuvada maç başına 4.12 gol düşmüştür. Şampiyon takım, 10 Haziran 1934 günü Roma’da oynanan finalde Çekoslovakya’yı 2 – 1 yenen ve turnuva boyunca attığı 12 golle en çok gol atan takım olan ev sahibi İtalya olmuştur.

Bu Dünya Kupası, İtalyan diktatör Benito Mussolini’nin faşist rejim propagandası altında gövde gösterisi şeklinde geçmiştir.

KUPA’DA SİSTEM NASIL OLDU

1934 Dünya Kupası İtalyan diktatör Benito Mussolini‘nin faşist rejim propagandası altında gövde gösterisi şeklinde geçmiştir.

Bu kupada takımlar gruplara ayrılmadı. Çekilen kura ile ülkeler birbiriyle eşleşti ve 16 takım eleme maçlarına başladı. Kazananlar çeyrek finale, sırasıyla yarı final ve finale kadar eleme usulü karşılaştılar. 17 maçın oynandığı kupada 1930’daki gibi 70 gol atıldı.

Son Dünya Kupası finalisti Arjantin, İsveç’e 3-2, Brezilya da İspanya’ya 3-1 kaybederek elendi. Ev sahibi İtalya, kupanın en gollü maçında ABD’yi 7-1 yenerek adını çeyrek finale yazdırdı. Avusturya, zorlu geçen 90 dakikanın ardından uzatma dakikalarında attığı gol ile Fransa’yı turnuvanın dışına iterken, Macaristan da tek Afrika temsilcisi Mısır’ı 4-2 ile geçti. Çekoslovakya da Balkan derbisi sayılabilecek maçta Romanya’yı 2-1 yendi. İsviçre, Hollanda’yı 3-2 ile ve Almanya da Belçika’yı 5-2 ile geçerek adını çeyrek finale yazdıran ekiplerden biri oldu.

FİNAL’DE KAZANAN İTALYA OLDU

Finalde 50.000 seyircinin izlediği karşılaşmanın 76. dakikasında Çekoslovakya, Puč‘un golüyle kupanın bir ucundan tutsa da 5 dakika sonra Orsi’nin golü İtalyanları ipten aldı ve maç uzatmalara gitti.

95. dakikada Schiavio attığı golle kendi evinde düzenledikleri dünya kupasını İtalya’ya kazandırdı. Kupa tarihinde ilk kez oynanan üçüncülük maçında ise Almanya Avusturya’yı 3 – 2 yenerek turnuvada üçüncülük madalyası elde etmiş oldular. Turnuvanın gol kralı ise 5 golle Çekoslovak Oldřich Nejedlý oldu.